malarze Polish art
                  
-- szukaj w serwisie

--reklama--

--reklama--
 
--artykuły"Abakanowicz w Thomas Masters"
--[Magdalena Korybska z Chicago, dla malarze.com
Wyobrażam sobie jak trudno jest dzisiaj artystom wyróżnić się z tłumu. Wiele razy słyszałam historie o zbiegach okoliczności, rzadziej o talencie. Jednak najszczęśliwiej jest znaleźć i jedno i drugie. Tak jak spotkało to Magdalenę Abakanowicz.
>> więcej"Krocząc wśród gigantów"
--[Magdalena Korybska z Chicago, dla malarze.com
Robisz się dumny, kiedy będąc tak daleko od ojczystego kraju, nagle ktoś zaczyna mówić o nim, i to w samych superlatywach. Taka sytuacja przytrafiła mi się ostatnio w listopadzie, kiedy Magdalena Abakanowicz otwierała swoją nową instalację w Parku Grant w Chicago.
>> więcej"Pasterz Eugeniusza Zaka w Instytucie Sztuki w Chicago"
--[Magdalena Korybska z Chicago, dla malarze.com
Eugeniusz Zak urodził się w Mohylnie, 15 grudnia 1884. Kilka lat później rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie ukończył szkołę handlową. W roku 1902 Zak wyjechał na studia do paryskiej Ecole des Beaux-Arts, gdzie uczęszczał do klas Jean-Leon Gérôme i Albert’a Bernard’a. Dużo podróżował. Zwiedził Rzym, Mediolan oraz Florencję. W Monachium spotkał Vasily Kandinsky’ego, Leopolda Gottlieba i Alfonsa Karpińskiego, którzy pozostaną jego wielkimi przyjaciółmi do końca jego życia.
>> więcej"Muzeum Polskie w Chicago"
--[Magdalena Korybska z Chicago, dla malarze.com
Muzeum Polskie w Ameryce po kilkunastu latach starań, zostało założone w Chicago przy Zjednoczeniu Polskim Rzymsko-Katolickim w 1937. Jego pierwszorzędnym zadaniem miało być "gromadzenie dokumentów polskich i polonijnych, dla przyszłych pokoleń oraz szerzenie respektu dla Polaków w Ameryce".
>> więcej"Biblie Stradomskie"
--[Jakub Pączek
Krakowscy księża Misjonarze dysponują z całą pewnością jednym z najcenniejszych zbiorów bibliotecznych w kraju, jak i cennym zbiorem obrazów. Najokazalsze dzieła sztuki prezentują konsekwentnie w swoim klasztornym muzeum, doskonale i profesjonalnie zorganizowanym.
Ze stałych eksponatów na pewno wyróżnia się w nim arcydzieło polskiej sztuki portretowej, które zna każdy Polak i obraz kluczowy dla zjawiska tzw. Portretu Sarmackiego - "Portret Stefana Batorego", autorstwa Marcina Kobera z 1583 roku.

Równie konsekwentnie są w muzeum prezentowane skarby klasztornej biblioteki.
Tym razem muzeum otwiera swoje podwoje, aby zaprezentować kolekcję egzemplarzy Biblii.
>> więcej"Wokół Wita Stwosza, recenzja wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie"
--[Jakub Pączek
"Co najlepsze, wszystko Polsce zostawił./ A Krakowowi serce jak jabłko na dłoni;/A skonał w Norymberdze". Tym lapidarnym trójwierszem Konstanty Ildefons Gałczyński skwitował w swym "Poemacie o Wicie Stwoszu" biografię genialnego mistrza z Norymbergi. Najnowsza wystawa dorobku rzeźbiarza w Muzeum Narodowym w Krakowie jest doskonałym przykładem na to, że sztuka prawdziwego geniusza posiada zawsze jedną cechę szczególną - inspiruje innych artystów. Specyfika Stwosza polega na tym, że będąc przez wieki w Polsce jako postać zapomnianym nadal inspirował artystów perfekcyjną formą swoich prac.
>> więcej"Schultz - polski Rembrandt?"
--[Jakub Pączek
Jeśli kiedykolwiek w sztuce polskiej był artysta, którego można by przyrównywać do najwybitniejszych mistrzów epoki baroku to był nim Daniel Schultz młodszy. Jego niesamowite w malarskiej kreacji obrazy są sensacja każdej zagranicznej wystawy, na którą trafiają. Zdaje się, że Schultz mógłby spotkać się Rembrandtem jak równy z równym.
>> więcej"Nie byłoby sensu pracować, gdyby najlepsze było już namalowane."
--[Z Anną Fornelską rozmawia Jakub Pączek.
O Annie Fornelskiej Juliusz Joniak powiedział kiedyś, że "ma klucz do tajemniczego ogrodu". Istotnie Jej malarstwo ma w sobie jakiś nieopisywalny nastrój, odzwierciedla pasję artystki oraz tajemnicę, którą poprzez niesamowicie wyrafinowaną formę malarską i kolorystyczną swych obrazów chce jakby wyjawić widzom. Fantazja Anny Fornelskiej zaś wydaje się być nadal niewyczerpaną i nadal nie opuszcza jej obrazów.
>> więcej
 
 
 [ copyright © 1999-2023 malarze.com-+-marchand.pl ] --- [ design © pkl webdesign ] --- [o nas]
inne adresy: Polish Art.pl ¤ Polish-Art.pl ¤ tworcy.com ¤ rzezbiarze.com ¤ rytownicy.com ¤ Daniel Chodowiecki
¤ TeWa ubezpieczenia Kraków ¤ Daniel Schultz ¤ Marian Ruzamski ¤ Tomasz Wiktor malarstwo