malarze Polish art
                  
-- szukaj w serwisie

--reklama--

--reklama--
 
"Wykład z cyklu "Judaizm - poznać znaczy zrozumieć""
--[malarze.com news--[03.12.2010--17:51
We wtorek 7.12.2010 o godz. 18.00 w sali "U Samurajów" odbędzie się wykład dr Anny Lebet-Minakowskiej pt. (...) Pan okazał Sarze swą łaskawość..." (Rdz 21,1). Rodzina jako ostoja tradycji.

Dla ortodoksyjnego Żyda( i Żydówki ) nie ma większego szczęścia niż rodzina z przynajmniej dwójką dzieci - synem i córką. Chociaż pochodzenie dziedziczy się po matce, tradycyjna rodzina żydowska zawsze była patriarchalna, kobiety prowadziły dom (m.inn., gotując pilnowały przestrzegania kaszrutu) i zajmowały się dziećmi, obowiązkiem męża było dbanie o utrzymanie żony i dzieci.
Inspiracją do przedstawienia tego tematu, jest parochet (zasłona na Aron ha-kodesz – szafę ołtarzową, miejsce przechowywania zwojów Tory), ofiarowany do synagogi w Miziorzycy koło Łukowa (w 1745 roku), przez pobożną Sarę, w podzięce za poczęcie i urodzenie dziecka.

Prowadzenie:
Anna Lebet-Minakowska - ukończyła studia w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej UJ oraz studia doktoranckie w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Dziale Tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie od kilku lat sprawuje pieczę nad kolekcją tkanin synagogalnych, obrzędowych i ubiorów Żydowskich.


 
 
 [ copyright © 1999-2023 malarze.com-+-marchand.pl ] --- [ design © pkl webdesign ] --- [o nas]
inne adresy: Polish Art.pl ¤ Polish-Art.pl ¤ tworcy.com ¤ rzezbiarze.com ¤ rytownicy.com ¤ Daniel Chodowiecki
¤ TeWa ubezpieczenia Kraków ¤ Daniel Schultz ¤ Marian Ruzamski ¤ Tomasz Wiktor malarstwo