malarze Polish art
                  
-- szukaj w serwisie

--reklama--

--reklama--
 


- sklep
-- zobacz produkty związane z Roman Kochanowski


- zagłosuj na Roman Kochanowski
-- ulubiony artysta
-- ulubiona epoka

artysta: 26043 głosów
epoka: 849891 głosów

-- wyświetlono 166739 razy


Roman Kochanowski
en: Roman Kochanowski
[1857 Kraków - 1945 Freising k. Monachium]
Rysunku uczył się między innymi we Wiedniu, a następnie osiadł na stałe w Monachium. Należał do monachijskiej Polonii – obok Józefa Brandta, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego i wielu innych artystów, którzy tworzyli w tym czasie w Monachium. Różnił się od innych podejmowana tematyką. Nie ma u niego rozbieganych koni, żadnych powstańców polskich walczących z wrogiem, tragicznych pochodów zesłańców na Sybir, kibitek. Ani klęsk, ani narodowego męczeństwa, ani manifestacji podniosłego patriotyzmu. Jego obrazy przedstawiają czysty krajobraz, niczym nie zmącony. Krajobrazy zdają się być typowo polskie.


W swoim czasie Roman Kochanowski był cenionym artystą. Dobre recenzje jego sztuce wystawił Stanisław Przybyszewski (polski„odkrywca” Edwarda Mucha). Prace Kochanowskiego trafiły między innymi do cesarskich zbiorów Habsburgów w Wiedniu i królewskich zbiorów Wittelsbachów w Monachium.

Powodzenie dzieł Kochanowskiego na rynku międzynarodowym przyhamowała nieco zmiana gustów w malarstwie przed I wojną światową (nastąpiło wtedy przesunięcie centrum ruchu artystycznego do Paryża) oraz absolutna wierność malarza swojej na wskroś realistycznej wizji przedstawionego świata. Do tego skomplikowanie życia prywatnego artysty.
Ożeniony z Niemką nie wyrzekł się obywatelstwa polskiego. Mieszkając w Niemczech odczuł dotkliwie skutki dojścia Hitlera do władzy; został objęty zakazem wystawiania i sprzedawania obrazów i obowiązkiem meldowania się na posterunku policji w Monachium (wpierw raz na miesiąc, od lat czterdziestych raz na tydzień). W ten sposób stał się w Niemczech człowiekiem nie tylko wykluczonym z życia artystycznego, ale nadto sekowanym, bowiem meldowanie się na policji wymagało wyjazdów do Monachium, co w jego zaawansowanym wieku było ogromnie uciążliwe.

Dzisiaj polskie muzea z przyjemnością prezentują obrazy Romana Kochanowskiego, by można było na nowo odkryć jego sentymentalne, nostalgiczne malarstwo.

tekst pochodzi z materiałów prasowych wystawy prac artysty w Muzeum Narodowym w Gdańsku
>> więcej na temat wystawy
-- Roman Kochanowski, szukaj plakatów z obrazami artysty 
 -- Roman Kochanowski, prace na malarze.com

-- "Krajobraz"-- "Pejzaż zimowy"-- "Wieczór"
 
 
 
 
 [ copyright © 1999-2016 malarze.com-+-marchand.pl ] --- [ design © pkl webdesign ] --- [o nas]
inne adresy: Polish Art.pl ¤ Polish-Art.pl ¤ tworcy.com ¤ rzezbiarze.com ¤ rytownicy.com ¤ reprodukcja.com
¤ najtańsze ubezpieczenia Kraków ¤ Daniel Schultz ¤ Jeremi Jarema Wiśniowiecki ¤ ambitnie.com