malarze Polish art
                  
-- szukaj w serwisie

--reklama--

--reklama--
 


- sklep
-- zobacz produkty związane z Jerzy Duda Gracz


- zagłosuj na Jerzy Duda Gracz
-- ulubiony artysta
-- ulubiona epoka

artysta: 35217 głosów
epoka: 5709386 głosów

-- wyświetlono 276535 razy


Jerzy Duda Gracz
en: Jerzy Duda Gracz
[20.03.1941 Częstochowa - 05.11.2004 Łagów]
Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie W 1968 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Tam też wykładał do 1982. W latach 1992-2001 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a później, aż do śmierci, pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był określany jako "wnikliwy satyryk" o ostrym programie publicystyczno-moralizatorskim. Jego malarstwo zawsze budziło silne emocje.
Przedstawiając ludzi o karykaturalnie zdeformowanych ciałach oraz używając czytelnych symboli, obnażał ludzkie wady - głupotę, nietolerancję, zakłamanie, chamstwo, lenistwo, ślepą fascynację pieniądzem i kulturą amerykańską. Często także wpisywano artystę w nurt groteski, porównując jego twórczość z malarstwem Petera Bruegla i Witolda Wojtkiewicza. Sam artysta tak mówił o swojej sztuce: "maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów - tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem" ; "Maluję to, co mi w duszy gra; im bardziej człowiek pierniczeje, tym lepiej wie, że odchodzi, a z nim cały ten świat. Z upływem czasu rodzi się czułość i tęsknota za tym, co bezpowrotne". Kilka lat temu, przy okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, powiedział, że "żegna się z publicystyką, bo przeszły mu już naiwne pasje poprawiania świata". Od 1999 do 2004r. pracował nad cyklem obrazów będących malarską interpretacją dzieł Fryderyka Chopina. Do najbardziej znanych prac zalicza się m.in.: "Pamięci ojca" (1970), "List na zachód" (1973), "Wyczółkowskiemu" (1974) "Jeźdźcy Apokalipsy czyli Fucha" (1977), "Kalendarz polski" (1981), "Wigilia" (1981). Stworzył wiele autoportretów oraz portretów, projektował także scenografię do przedstawień teatralnych i operowych.

tekst pochodzi z materiałów promocyjnych wystawy artysty
w Muzeum Narodowym w Gdańsku


>> więcej na temat wystawy
-- Jerzy Duda Gracz, szukaj plakatów z obrazami artysty 
 -- Jerzy Duda Gracz, prace na malarze.com

-- "Babie lato"-- "Obraz 1332, Wieś Brzegi - Skowyrowie odchodzą - ojciec"-- "Obraz 1632, Próba rekonstrukcji"
 
-- "Obraz 1675, Sucha Dolina - piękna śmierć starszej pani"-- "Obraz 1698, Motyw polski - oczekiwanie 2"-- "Obraz 878, z cyklu Jurajskiego"
 
 
 
 
 [ copyright © 1999-2023 malarze.com-+-marchand.pl ] --- [ design © pkl webdesign ] --- [o nas]
inne adresy: Polish Art.pl ¤ Polish-Art.pl ¤ tworcy.com ¤ rzezbiarze.com ¤ rytownicy.com ¤ Daniel Chodowiecki
¤ TeWa ubezpieczenia Kraków ¤ Daniel Schultz ¤ Marian Ruzamski ¤ Tomasz Wiktor malarstwo